Dla rodziców

Jeżeli Wasz syn, czy Wasza córka zwrócił / zwróciła się do Was z prośbą o pozwolenie na wstąpienie do Jednostki Strzeleckiej w Bełchatowie, warto przeczytać poniższe informacje

Przedstawię Państwu czym jest "Strzelec" oraz jaki jest zakres działalności stowarzyszenia.

Jesteśmy jednostką terenową Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego, która jest kontynuatorem ideowym przedwojennego Związku Strzeleckiego (patrz historia strzelca). Nasza Jednostka istnieje od 15 czerwca 1991 roku. Przez kolejne lata staliśmy się znani w regionie i w kraju. Strzelców z Bełchatowa można było zobaczyć w wielu programach telewizyjnych. Naszą Jednostkę Strzelecką wielokrotnie opisywano na łamach różnych czasopism regionalnych i ogólnopolskich. "Strzelec" brał udział, organizował lub współorganizował wiele różnego rodzaju imprez o charakterze patriotyczno-obronnym, oraz uczestniczył w wielu uroczystościach zarówno szczebla lokalnego jak i ogólnopolskiego, z czego jesteśmy dumni.

Siedziba naszej Jednostki Strzeleckiej znajduje się w Bełchatowie przy ulicy dr Rodziewicza 10 (obok bursy szkolnej).

Tradycyjnie co roku organizujemy obozy wakacyjne, marsze oraz różnego rodzaju szkolenia. Okresowo organizowane są dwu-trzy dniowe "wymarsze" szkoleniowe w ciekawe miejsca naszego regionu, i nie tylko. Raz lub dwa razy w tygodniu odbywają się zbiórki. Na nich to, nasi strzelcy, zdobywają umiejętności, a także uczą się współpracy wewnątrz drużyny, koleżeństwa. Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1001 im. gen dyw. Janusza Głuchowskiego zajmują się szkołą przetrwania, działaniami nieregularnymi, topografią, pomocą przedlekarską itd. (patrz szkolenie). Wszystkie zajęcia prowadzone są z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa, przy użyciu atestowanego sprzętu, pod okiem doświadczonych instruktorów, posiadających przeszkolenie medyczne i przygotowanych do pracy z młodzieżą (odpowiednie kursy MEN)

Bycie w Strzelcu zobowiązuje do dyscypliny, punktualności i odpowiedzialności za swoje postępowanie.

Naszą działalność:  kształtowanie świadomości młodego obywatela oraz zapewnienie mu wartościowych form spędzenia wolnego czasu traktujemy jako wkład w szkolenie proobronne młodzieży.

Kadra "Strzelca" ukończyła wiele kursów prowadzonych przez pracowników oświaty, przygotowujących do pracy z młodzieżą. Oprócz tego przez kilka lat istnienia Strzelca zyskaliśmy to, co najcenniejsze - doświadczenie. Dowodem na to, są nasze wyniki:

1. Osiągnięcia - kilkakrotnie strzelcy z Bełchatowa zdobywali I miejsce w Ogólno - polskich Zawodach Sportowo - Obronnych za co zostali nagrodzeni min.: Pucharem Ministra Obrony Narodowej, Pucharem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Pucharem Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, Pucharem Dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego.

2. Baza szkoleniowa - strzelcy mają do dyspozycji na miejscu m.in. tor przeszkód, strzelnicę do broni pneumatycznej oraz budynek Świetlicy Środowiskowej Strzelca. Bardzo dobra lokalizacja bliskość terenów leśnych oraz niewielka odległość od centrum miasta. Posiadamy dużo rozmaitego sprzętu przydatnego do szkolenia podstawowego i zaawansowanego strzelców

3. I przede wszystkim to, czego nie da się przeliczyć na pieniądze, czyli zaufanie, sympatię i poparcie społeczności lokalnej oraz różnych instytucji.

Co daje waszemu synowi przynależność rodziny strzeleckiej: uczy się samo - dzielności, działania w grupie, zdobywa nowe doświadczenia i tężyznę fizyczną. Po pewnym czasie poprawnie udzieli pierwszej pomocy, bezbłędnie określi swoje położenie nawet po wyczerpującym marszu, dowie się ciekawych rzeczy o historii Polski, Strzelca, o swoim patronie. Poza tym zyska wielu kolegów, co w późniejszym życiu ma duże znaczenie.

Jeżeli chodzi zaś o rodziców to: przede wszystkim wiecie gdzie i w jakim  towarzystwie przebywa Wasz syn, z zajęć w Strzelcu zawsze wyniesie coś  wartościowego - przydatnego w dalszym życiu.

Z strzeleckim pozdrowieniem
Kadra Jednostki Strzeleckiej 1001
im. gen dyw. Janusza Głuchowskiego

P.S. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, proszę o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Opracował mł. insp. Marcin Plisiecki © 2003